Pozemské vysielanie

Čo je pozemské digitálne vysielanie (DVB-T)?


Čo je pozemské digitálne vysielanie?

Pozemské digitálne televízne vysielanie je nový systém prenosu televízneho signálu, ktorý postupne nahradí súčasné analógové televízne vysielanie. Na Slovensku, podobne ako v celej Európe, Afrike, veľkej časti Ázie a niektorých iných krajinách sveta, sa bude na toto vysielanie využívať systém, označovaný skratkou DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial), ktorý bol vyvinutý v Európe.

Aké sú výhody pozemského digitálneho vysielania?

Medzi hlavné výhody patrí:
Možnosť zvýšenia počtu ponúkaných programov
Príjem signálu bez „sneženia“ a „duchov“, a to aj v oblastiach s členitých terénom alebo v hustej mestskej zástavbe
Kvalitný príjem na jednoduché izbové antény (do určitej vzdialenosti od vysielača)
Mobilný príjem (pri použití tzv. diverzitných prijímačov, do určitej rýchlosti pohybu)
Možnosť príjmu televízie s vysokým rozlíšením (HDTV)
Možnosť interaktivity medzi divákom a poskytovateľom služby
Možnosť príjmu aj iných služieb než len TV programov

Čo potrebujem na príjem digitálnej televízie?

Existuje niekoľko možností:
Doplniť si starý analógový TV prijímač tzv. set-top boxom. Tento sa zapája medzi prijímaciu anténu a televízor.
Zakúpiť si nový, tzv. integrovaný TV prijímač (IDTV), ktorý obsahuje i digitálny diel
Sledovať digitálne vysielanie na počítači / notebooku, vybaveným externým alebo interným PC modulom. V súčasnosti existujú tri druhy modulov: PCI karta, PCMCIA karta, USB modul.

Kde je digitálna televízia dostupná?

Digitálna televízia ešte nie je dostupná na celom území Slovenska. Pokrytie sa bude postupne rozširovať. Prezrite si mapy pokrytie a v diskusnom fóre nájdete skúsenosti s pokrytím jednotlivých lokalít. U predajcov DVB-T techniky si môžete zapožičať digitálny prijímač na vyskúšanie dostupnosti signálu.

Platí sa za príjem pozemného digitálneho vysielania?

Pozemské digitálne TV vysielanie je náhradou za pozemské analógové vysielanie, a teda ako doteraz sa neplatia žiadne aktivačné ani mesačné poplatky, všetky programy sú voľné. Až bude digitálne vysielanie dostatočne rozvinuté, je možné, že sa objaví aj niekoľko prémiových platených kanálov.

Bude sa pozemné digitálne vysielanie ďalej rozvíjať, nie je to stratená investícia?

Digitálne vysielanie sa bude naďalej rozvíjať. Budú pribúdať ďalšie programy a digitálne vysielanie sa rozšíri po celom území Slovenska. Samozrejme, s rozvojom vysielania je možné, že postupne bude potrebná obnova prijímacích zariadení, napr. pri zmene systému zdrojového kódovania (dnes v rámci skúšobného vysielania MPEG-2, onedlho možno MPEG-4, vo vývoji sú však už ďalšie systémy, napr. HVC), pri prechode na vysielanie s vysokým rozlíšením (HDTV), pri prechode na nový systém DVB-T2 a pod. To je však všeobecný problém výpočtovej techniky; digitálny prijímač je svojou podstatou len „jednoúčelový počítač“.

Pomôže niekto ľuďom, ktorí si nebudú môcť zaobstarať z nejakých dôvodov prijímač?

Je pravdepodobné, že pred vypínaním analógového vysielania budú k dispozícii štátom dotované prijímače alebo príspevky pre zdravotne postihnutých a sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. Vláda SR svojim uznesením č. 265/2009 schválila dokument, týkajúci sa takejto podpory, realizácia podpory však závisí od jej schválenia Európskou komisiou (pri dodržaní pravidiel EÚ), avšak najmä od vyčlenenia príslušných prostriedkov Ministerstvom financií SR.